Pamiętaj  że regularne czyszczenie urządzeń AGD w Twoim mieszkaniu lub domu wydłuży ich życie o kilka dobrych lat. Czyszczenie pralki gwarantuje nam, że sprzęt rzadziej ulega awariom oraz lepiej wypełnia swoje jedyne zadanie, czyli… pierze brudne ubrania. Odpowiednia pielęgnacja pralki może wydawać się trudna, ale na całe szczęście istnieją domowe sposoby na czyszczenie pralki, które są niezwykłe w swej prostocie. Czy środki chemiczne są wymogiem przy odkamienianiu pralki? Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Dowiesz się tego, zapoznając się z poniższym artykułem.

 
 

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym.

Zacznijmy od sposobu wymagającego środka do czyszczenia, który znajduje się w każdym domu. Chodzi oczywiście o… kwasek cytrynowy. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Wsyp kwasek do pojemnika na proszek i puść puste pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Aby sposób okazał się skuteczny, w pralce musi znajdować się około 120-150 g kwasku cytrynowego, czyli mniej więcej 1/3 standardowej szklanki. Co dalej? Właściwie to już koniec. Poczekaj, aż cykl prania się skończy i ciesz się czystą pralką. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym co najmniej raz w miesiącu uchroni ją przed osadzającym się kamieniem oraz powstawaniem grzybów.

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki.

Innym, bardziej ekstrawaganckim sposobem na wyczyszczenie elementów pralki z kamienia i grzybów są… tabletki do zmywarki. Pralka i zmywarka działają na podobnej zasadzie, dlatego tabletki do zmywarki świetnie sprawdzą się w przypadku czyszczenia pralki. Tabletki zwalczą brzydki zapach z pralki i sprawią, że urządzenie na jakiś czas przestanie śmierdzieć. Usunięcie pleśni oraz brudu i osadu na filtrze pralki jest kluczowe, jeśli nie chcemy, aby nasze ubrania przesiąkały nieprzyjemnych zapachem.

Efekt użycia tabletek do zmywarki do czyszczenia pralki jest natychmiastowy i zaskakujący. Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki? Wrzuć dwie tabletki do pustej pralki, a następnie ustaw jeden cykl prania z temperaturą 60 stopni Celsjusza. Ustawiona temperatura wyeliminuje wszelkie drobnoustroje i grzyby, co poskutkuje nawet 99% czystością. Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest intuicyjne i uniwersalne, dlatego naprawdę szkoda, że tak mało z nas zdaje sobie z tego sprawę

Jak wyczyścić pralkę sodą.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na usuwanie nieprzyjemnego zapachu. Sam proces czyszczenia nie jest zanadto skomplikowany, a soda oczyszczona z pewnością znajduje się w mieszkaniu każdego z nas. Jak dawkować sodę oczyszczoną? Wsyp około 3/4 szklanki sody do zbiornika na proszek. Następnie ustaw standardowy program prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną to przede wszystkim świetny sposób na usunięcie brzydkiego zapachu i generalne odświeżenie wnętrza pralki. Soda oczyszczona sprawi się również świetnie w przypadku dużego poziomu wilgoci w pralce. Jeśli zauważyłeś, że zbiornik na proszek i płyn również pokrywa się śmierdzącym nalotem, przemyj go mieszanką sody oczyszczonej z octem. Więcej sposobów na walkę z nieprzyjemnych zapachem w lodówce znajdziesz w naszym wpisie o brzydkim zapachu z pralki.

Czyszczenie pralki Domestosem.

Co prawda część z nas wzdryga się na samo usłyszenie nazwy Domestos, ale jest to bardzo dobry sposób na zdezynfekowanie urządzenia. Czyszczenie pralki Domestosem zaleca się uskuteczniać nawet co dwa tygodnie. Pozwoli to nam na utrzymanie odpowiedniej higieny urządzenia, a co za tym idzie, zapobiec przesiąknięciu ubrań nieprzyjemnym zapachem. Jak wyczyścić pralkę Domestosem?

  1. W przeciwieństwie do innych domowych sposobów nie wlewaj Domestosa do zbiornika na proszek.
  2. Wrzuć do pustej pralki kilka brudnych szmatek.
  3. Wlej bezpośrednio do bębna jedną nakrętkę płynu.
  4. Ustaw temperaturę 90 stopni Celsjusza i puść standardowy program prania.
  5. Po zakończeniu prania pozostaw drzwiczki otwarte, aż do momentu, gdy bęben pralki wyschnie.
  6. Po tym, gdy przeprowadzimy czyszczenie pralki Domestosem, puść jedno puste pranie, aby zyskać pewność, że środek dobrze się wypłukał.

Jak często powinniśmy czyścić pralkę?

Czyszczenie pralki co najmniej raz w miesiącu to idealna równowaga między zaniedbaniem, a przesadyzmem. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas umyć filtr pralki pod gorącą wodą, gdyż mogą tam zalegać pozostałości po detergentach do prania. Jeśli nie widzi Ci się walczyć z brzydkim zapachem z pralki, wyjmuj pranie od razu po skończeniu się cyklu prania. Drzwiczki pralki zostawiaj otwarte, dzięki czemu wnętrze urządzenia wyschnie dużo szybciej. Odpowiednia pielęgnacja pralki przedłuży jej funkcjonowanie oraz zwiększy jej efektywność, a przecież właśnie na tym nam zależy.